Dvoufázové čištění pleti: Základ pro krásnou pleť

Tajemství krásné pleti nespočívá v tom, jak drahý máte krém nebo jak hezky se nalíčíte. Nezáleží na tom, kolik toho na sebe “napatláte”, pokud pleť předtím na všechny ty krémy a líčení nepřipravíte. A jak nejlépe připravit pleť? Jak už napovídá titulek - kouzlo spočívá ve správném čištění.

12. 9. 2019

Před vnějším světem nás chrání naše pokožka, nicméně ta se musí potýkat s vlivy prostředí, ve kterém žijeme, našimi hormony, kosmetikou a vedlejšími účinky našeho životního stylu. Žijeme v prostředí plném prachu, špíny, bakterií, bacilů a tak dále. A když se spojí olej (maz v naší kůži a líčidla) s prachem, špínou a bakteriemi, je to zkrátka průšvih.

Z tohoto důvodu potřebujeme v našem životě čistící pleťové produkty, které naší pokožce opět navrátí čisté a zdravé životní prostředí. Odstraní nejen prach, špínu a bakterie na povrchu pleti, ale můžou proniknout i hlouběji do naší kůže a zbavit jí přebytečného mazu, odumřelých buněk a ucpaných pórů. Umožní ji opět dýchat a osvěží ji. Pravidelně a pečlivě čištěná pleť lépe vstřebává další kroky v péči a také se u ní snižuje riziko, že se něčím infikuje. Správným čištěním předcházíte vzniku černých teček, akné, a vlastně jakéhokoliv podráždění nebo zánětu.

Proto jsou prvními dvěma kroky v korejské péči o pleť (a těmi nejdůležitějšími) čištění. V prvním kroku odstraníte povrchové nečistoty a v druhém dočistíte zbytky nečistot, a také zbytky produktu z prvního kroku. 

Krok 1: Produkty na olejové bázi

Začneme produkty na olejové bázi, například hydrofilní oleje nebo balzámy. Nadzvednou povrchové nečistoty, dodají pleti hydrataci a výživu, a kromě toho obsahují antioxidanty. Aplikace je jednoduchá - naneste trochu oleje nebo balzámu na suchou pokožku a prostřednictvím lehké masáže ho rozprostřete po celém obličeji, včetně očí (pokud máte oční okolí citlivé, použijte k odlíčení očí raději speciální produkt). Balzám se složením od oleje neliší, jinými slovy jde o tuhý olej, který taje díky teplu vašich rukou (je vhodnější na zimu). Po lehké masáži přidejte trochu teplé vody, aby vznikla emulze, ještě chvíli masírujte a poté vše smyjte. Pouze samotný olej vaši pleť kompletně od make-upu neodlíčí, pouze lehce naruší strukturu make-upu. Proto je potřeba ho po nanesení smíchat s vodou. Smýt olej je opravu důležité, abyste si neucpali póry a nezadělali si tak na nechtěné pupínky nebo mílie. Olejový odličovač je vhodný pro všechny typy pleti, ale obzvlášť pro smíšenou a mastnou, protože jenom olej na sebe dokáže navázat maz z kůže.

Krok 2: Produkty na vodní bázi

Pokračujeme druhým krokem - čistícími gely, krémy nebo pěnami na vodní bázi. Gely jsou určeny pro hloubkové čištění a jsou vhodnější pro smíšenou nebo mastnou pleť se sklonem k akné, stejně jako pěny. Krémy (odličovací mlíčka) jsou ideální pro suchou a citlivou pleť. 

Čistit obličej je potřeba alespoň 2 minuty, stejně jako zuby (to se dobře pamatuje). A je potřeba pořádně vyčistit opravdu celý obličej - i za ušima, podél linie vlasů, kolem nosu, pod bradou, čelisti apod. Jemně obličej masírujte, vaše kůže vám za pár let poděkuje. Obličej pak stejně pečlivě umyjte vodou, aby na něm žádné zbytky produktu nezůstaly, a osušte čistým ručníkem vyhrazeným speciálně na obličej nebo jednoduše jednorázovými ubrousky. Není to bohužel ekologické, také mě to trápí, ale prát po každém použití ručník je ještě méně ekologické, a veřte mi, že bakterie se v teplém vlhkém ručníku množí bleskově rychle.

Odličovací produkty na vodní bázi

Speciality: Micelárky, odličovací ubrousky a mýdla

Specifickým odličovacím produktem jsou micelární vody. Klíčový je tady fakt, že je to odličovací produkt, nezameňujte jej za tonikum, který má pokožku hydratovat. Micelární vody naopak pleť mohou vysušovat, jelikož kromě vody obsahují také tenzidy, neboli saponáty. I přesto jsou ale micelárky velmi jemné a vhodné téměř pro jakýkoliv typ pleti. Dokáží na sebe navázat olejové složky make-upu a dočistit tak vaší pleť k dokonalosti. Doporučuji vodu používat případně jako 3. krok v čištění pleti, například k odlíčení zbytků řasenky nebo make-upu. Naneste vodu na tampónek a jemně setřete pleť. Pro odlíčení očí nechte namočený tampónek na víčku chvíi působit a pak jemnými pohyby směrem ven od oka setřete. Pokud na kůži cítíte pnutí nebo svědění, micelární vodu raději smyjte a nenechávejte na obličeji. Pokud nemáte žádnou reakci, smývat nemusíte.

Pak tady máme odličovací ubrousky, a k nim dávám velký vykřičník. Jsou sice skvělé, když jste hodně na cestách, ale obsahují alkohol, který vysušuje a dráždí kůži, a také konzervany, což je zbytečná chemie, která kůži zatěžuje. Navíc čistí pouze povrch pleti, nedostane se do pórů, a proto je nutné následné hloubkové dočištění. Pokud to neuděláte, máte postaráno o nové pupínky. S ubrousky se musí pracovat velmi jemně, v žádném případě jimi nedrhněte kůži (obzvlášť pod očima), abyste si nezadělali na vrásky, pigmentové skvrny nebo ošklivé podráždění. 

A poslední, co bych tady chtěla zmínit, jsou mýdla. Existují dva tábory lidí - ti, co je milují a ti, co je nenávidí. Může se zdát, že je to něco old school, že mýdla vysušují, strhávají z pleti ochrannou bakteriální bariéru, tedy špatné i dobré bakterie, a že jsou dokonce nehygienická. Na jejich obranu - novodobá pleťová jsou šetrná a téměř 100% složena z olejů, a tak po nich pleť vůbec nepne, naopak je svěží a hydratovaná. Navíc jsou poměrně praktická na cesty. Takže pokud jste to ještě nezkusili, dejte tomu šanci (prostudujte si složení), možná je to přesně něco pro vás.Možná jste se dosud na tím, jak si čistíte svou pleť, moc nezamýšleli, ale jak je podle mé slohovky výše vidět, není to až tak banální a je potřeba k tomu přistupovat zodpovědně. A také je dobré vyznat se v tom, co trh nabízí, abyste si našli to pravé pro sebe. Dejte mi na Instagramu pod příspěvkem k tomuto článku vědět, jak se o svou pleť staráte vy, a jestli vám tento blogový příspěvek v něčem pomohl. Teším se na vaše komentáře!