Tajemství korejské krásy: Objevte 10 kroků v péči o pleť

Dokonale čistá porcelánová pleť Korejek je fenoménem ve světě krásy. I když je to do jisté míry ovlivněno i genetikou, velkou roli v tom, jak vypadají, hraje kosmetika, resp. péče o pleť. Podívejme se společně na to, jak to Korejky dělají.

27. 3. 2019

Prvním a zásadním pravidlem je pravidelnost. Je jedno, zdali se budete používat jeden nebo pět produktů, pokud to nebudete dělat pravidelně, žádné velké výsledky nečekejte. Je potřeba k péči o pleť přistoupit jako ke každodennímu rituálu, vašemu soukromému spa, kde věnujete trochu času jen a jen sobě. 


Deset kroků může vypadat jako obrovské množství, ale nebojte, nepoužívají se všechny každý den a velké množství z nich má tak lehkou konzistenci, že o nich ani nevíte (vaše pleť ale ano). Obecně platí to, že jdeme od nejlehčí konzistence po nejhutnější. Kdybychom začali něčím hutnějším, vodnatější konzistence už se do hloubky pleti neprobojuje. Níže se podíváme na jednotlivé kroky postupně a vysvětlíme si pravidla aplikace a nějaké tipy a triky.

KROK 1&2: Dvoufázové čištění

První dvěma kroky v korejské péči o pleť (a těmi nejdůležitějšími) je čištění. Vrstva líčení, smog a bakterie kolem nás je potřeba hlavně večer pořádně smýt. Většina problémů spojených s černými tečkami, pupínky a podobně plyne právě z nedostatku čištění. Nejprve použijte čistící prostředek na olejové bázi – hydrofilní olej, krém nebo balzám. Naneste trochu oleje nebo balzámu na suchou pokožku a prostřednictvím lehké masáže se odličte, včetně očí. Smyjte vše teplou vodou a rovnou pokračujte druhým krokem, čistícím gelem nebo pěnou na vodní bázi, kterou vše dočistíte. Obličej pak osušte ideálně jednorázovými ubrousky. Ráno se stačí umýt pouze gelem/pěnou, ale večer na olejové odlíčení nezapomínejte.

Olejové odličovače k dostání na KOREKI

Na co ale s klidnou duší zapomenout můžete, je odličování vatovými tampónky navlhčené micelárkou nebo dvoufázovým odličovačem. Za prvé pleť trápíte tím, jak drhnete obličej ve snaze vše sundat, za druhé se stejně neodlíčíte tak dobře. Věřte, že tyto dva kroky mají smysl – olej nadzvedne tu vrstvu špíny a make-upu, co na obličeji máme a gelem se pak sundá olejový povlak a pleť se krásně vyčistí do hloubky. Pokud máte naopak pocit, že i tak vám to nestačí, tak teprve po těchto dvou krocích použijte micelárku na tamponku a dočistěte si místa, kde máte pocit, že „by to ještě chtělo“. Už bez přílišného (a zbytečného) drhnutí.

Gely a pěny: odličování na vodní bázi

KROK 3: Exfoliace/Peeling

Třetím krokem je exfoliace, nebo také peeling. Je nutné pleť zbavit odumřelých buněk, aby se rychleji regenerovala a dokázala lépe přijímat všechny ingredience, které jí budeme servírovat po tomto kroku. Pokud to nebudete dělat alespoň párkrát do týdne, tak vyhazujete peníze za tonika, séra a krémíky do větru.


Peeling může být manuální nebo chemický. Manuální zpravidla obsahuje třtinový cukr, kousky pecek z nějakého ovoce nebo rozemletou kávu. Jde o méně šetrnou variantu, ke které není dobré přistupovat každý den. Na druhou stranu chemický peeling je šetrnější, obsahuje většinou pouze pár procent salicylové (BHA) nebo glykolové kyseliny (AHA), což je vhodné pro domácí použití. Korejky právě tento typ exfoliace volí každý den.


Pojem chemický peeling znáte pravděpodobně spíše z dermatologických či kosmetických studií a může znít celkem invazivně, nicméně v určité míře jsou kyseliny naprosto vhodné pro použití doma, jen se s nimi musí opatrně. Začněte přípravky, které mají kolem 2 % kyselin, nechte svou pleť, aby si zvykla (můžete cítit šimrání pár minut po nanesení, možná se lehce oloupete) a postupně zvyšujte, pokud budete cítit potřebu.

KROK 4: Tonikum

Ideálně do 10-30 vteřin od vyčištění obličeje je potřeba vyrovnat přirozené pH pleti, které je po prvních třech krocích narušené. Sáhněte po toniku. Ta korejská jsou velmi jemná a šetrná. Nevysušují, naopak vaší pleť zhydratují a zamezí pnutí. 


Tonikum se nemusí nanášet tampónkem, stačí si nakapat trochu do dlaní a ty pak přikládat postupně na obličej. Šetříte tak produktem, který by tampónek vsákl. Některá tonika dokonce existují v podobě spreje. 

Výběr tonik na KOREKI

KROK 5: Esence

Esence je svou konzistencí někde mezi tonikem a sérem. Je to vysoce koncentrovaná péče a jejím cílem je přidat pleti extra vrstvu hydratace, aby se pak sérum mohlo opravdu předvést. Obsahuje totiž vysoké dávky aktivních ingrediencí, např. kyselinu hyaluronovou a glycerin, které intenzivně vyživí pleť po čištění a připraví ji na další kroky – séra, ampule, oleje a tak dále. Esence se nanáší z dlaní přímo na pleť lehkým přikládáním.

Booster, esence a tonikum

KROK 6: Sérum

Sérum je ještě koncentrovanější než esence a zaměřuje se již na konkrétní problém pleti - citlivost, dehydratace, unavenost, špatná pigmentace, vrásky, rozšířené póry a podobně. 


Do tohoto kroku spadají také ampulce, které poskytují nejvyšší koncentraci aktivních ingrediencí vůbec. Jak séra, tak ampule známe nejčastěji jako malé lahvičky s pipetkou. Naneste si pár kapek do dlaně nebo rovnoměrně na čelo, tváře a bradu a jemně vklepejte do pleti.

Výběr sér na KOREKI

KROK 7: Maska

Díky séru je pleť otevřena pro příjem dalších blahodárných látek, proto je ideální čas na nesmývatelnou masku. Mezi takové masky patří tzv. platýnkové masky, které jsou vyrobeny z tenké látky (příp. hydrogelu) a jsou nasáklé všemožnými minerály a živinami, které velmi rychle nakopnout vaší pleť. Není to každodenní záležitost, takovou masku stačí použít 2-3krát za týden, v ty dny, kdy máte pocit, že je vaše pleť vyžaduje extra péči a potřebujete okamžitý efekt. Hodí se po náročném dnu, noci stráveném prací či učením, nebo když druhý den máte od rána akci, kde potřebujete vypadat dobře – focení apod., anebo prostě jen tak.


Tip: Když se chystáte použít platýnkovou masku, nechte ji na pár hodin nebo přes noc v lednici, kromě vitamínů vám pak dá také osvěžující chladivý efekt, který zklidní podrážděnou pleť nebo vás zbaví ranní oteklosti.

Platýnkové masky, smývatelné a nesmývatelné tekuté masky

Kromě platýnkových masek do tohoto kroku spadají také noční nesmývatelné masky, které mají klasické krémové nebo gelové složení. Korejky mají masky úplně na vše – na obličej, na rty, na ruce, na nohy apod. Většinu z nich není potřeba nechávat přes noc, ale pleťovou masku na noc čas od času místo krému ano. Jejich struktura je většinou gelová a přes noc pořádně zhydratují a zregenerují pleť. Ráno se probudíte s pletí nasáklou vodou, vypnutou a mladistvou.


Po aplikaci noční masky už se pleťový krém nenanáší. Na druhou stranu smývatelné čistící masky patří spíše za krok 2 pro hloubkové čištění pleti. Je jich velká spousta, vybírejte vždy podle typu pleti, abyste ji zbytečně nedráždili. 

KROK 8: Oční krém

Zatímco vám na obličeji schne sérum ampule či platýnková maska, využijte času a naneste oční krém. Pleť kolem očí je velmi jemná a citlivá, proto je i konzistence očního krému oproti klasickému pleťovému lehčí a je tomu přizpůsobeno i složení. Nanášejte oční krém velmi jemně pod oči a poté ven směrem ke spánkům. Snažte se vyhnout natahování kůže, krém spíše lehce vklepávajte.


Tip: Zkuste krém nanášet jemným štětečkem na oční stíny. Vyhnete se tak zbytečnému tlačení na pleť. Vyřaďte nějaký, co nepoužíváte (samozřejmě je třeba pořádně vyčistit mýdlem) nebo si kupte štěteček speciálně pro tento účel.

KROK 9: Pleťový krém

Předposledním krokem v 10krokové korejské péči je konečně pleťový krém. Pleťový krém také cílí na konkrétní problém pleti, společně se sérem. Konzistencí může být gelový až hutně krémový, patří sem hydratační i výživné krémy. Pleťový krém uzavírá všechny předešlé kroky, aby je pleť mohla postupně během dne vstřebávat. Na noc jsou vhodné také koncentrovanější (a většinou i hutnější) noční krémy či oleje. Mají spíše regenerační funkci. Pro velmi suchou pleť jsou oleje vhodné i jako denní péče.


Často si myslíme, že pokud máme mastnou pleť, tak se musíme vyhýbat krémům. Hydratace je potřeba pro všechny typy pleti, protože zabraňuje vzniku vrásek. Podle typu pleti je pak jen potřeba vybrat ten vhodný hydratační krém právě pro vás.

Výběr pleťových krémů na KOREKI

KROK 10: Krém s SPF

Poslední krok představuje krém s ochranou SPF alespoň 30 či 50. Jeho úkolem je chránit pleť před agresivním sluníčkem, městským smogem a dalšími škodlivými vlivy prostředí, ve kterém žijeme. Je nutné ho používat každý den při ranním rituálu, a to v létě i v zimě. Korejské krémy s SPF jsou velmi lehké a málokdy nezanechávají bílý povlak jako běžné opalovací krémy. Navíc skvěle poslouží jako báze pod make-up.

Krém a gel s SPF od A'PIEU

Tak co, které kroky už doma máte a používáte? Je to poměrně velké množství produktů, ale až si na to zvyknete, zjistíte, že vám takový rituálek nezabere déle než 10 minut. Ale ten pocit je pak k nezaplacení. A co teprve ta pleť!